top of page

Furubergsskolan berättar om sina upplevelser av SEE Learning i klassrummet


I juni 2023 besvarade två klasser på Furubergsskolan ”Klassinlägget” för vårterminen.


Genom SEE Learning har eleverna på Furubergsskolan bland annat lärt sig att lyssna medvetet, använda sig av Hjälp nu-strategier och att vara snälla mot varandra. De har fått skapa inre resurser som de kan använda när de till exempel känner sig arga.


Eleverna tyckte det var roligt att få tillverka sin egen ”sinnesbruk”, grunda sig med gosedjur, göra speglingsövningar (där man härmar varandra) och ha rollspelsövningar. Sinnesbruken har de kunnat använda hemma, eftersom de fick ta med sig den från skolan.


Eleverna vill gärna göra fler SEE Learning-övningar, särskilt sådana som innehåller rollspel och uppmärksamhetsträning. De kan tänka sig lite mer aktivitet och lite mindre prat. De skulle också tycka det var roligt att ta med en egen sak hemifrån som de kan ha som personlig resurs i klassrummet.


Tack till ÅK 1 och ÅK 3 på Furubergsskolan i Varberg för era värdefulla tankar och reflektioner kring SEE Learning!

0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Comments


bottom of page